20 czerwca 2014

Młoda kapusta z koperkiem i kiełbasą

Sezon na młodą kapustę trwa w najlepsze, dlatego warto to wykorzystać. Kapusta, koperek i młode ziemniaki to moje smaki z dzieciństwa. 
Kapustę przygotowałam wg. przepisu mojego taty. Można ją podawać jako dodatek do obiadu, albo jako danie główne. Ja osobiście polecam kapustę w połączeniu z młodymi ziemniakami :)







 Składniki: 
- główka młodej kapusty
- pęczek koperku
- 2 cebule
- 30-40 dag kiełbasy (wg uznania)
- 2 marchewki
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 liście laurowe
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- kilka ziaren pieprzu
- sól, pieprz, majeranek,czosnek
- olej (1-2 łyżki)





Sposób wykonania:

Kapustę myjemy, szatkujemy i przekładamy do garnka. Następnie zalewamy kapustę wodą (jeżeli ktoś lubi na gęsto to mniej wody, a jak nie to zalewamy na równi z kapustą). Kapustę solimy, dodajemy liście laurowe, ziarenka ziela angielskiego i pieprz. Po zagotowaniu wody, zmniejszamy gaz i gotujemy na małym ogniu, co jakiś czas mieszając.Siekamy drobno koper i dodajemy do kapusty. W między czasie kroimy cebulę, kiełbasę i marchewkę w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oleju. Smażymy cebulę, po zrumienieniu  dodajemy kiełbasę (chwilę smażymy) następnie marchewkę. Wszystkie składniki łączymy z kapustą. Gotujemy do miękkości. Na koniec dodajemy 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego, przyprawiamy solą, pieprzem, majerankiem, czosnkiem.
Tak przygotowana kapusta idealnie smakuje z młodymi ziemniakami. Gorąco polecam!


Smacznego! :)




9 czerwca 2014

Makaron penne ze szparagami w sosie śmietanowym

Nadeszły długo oczekiwane upalne dni. 
          Nie tracę czasu na długie siedzenie w kuchni, dlatego mam dla Was przepis na szybki makaron z pysznymi szparagami w sosie, które rozpływają się w ustach.
          Są pyszne, kremowe i delikatne. Sami sprawdźcie :)




Składniki:

- 500 g zielonych szparagów
- 1 cebula
- kilka plastrów szynki
- masło
- śmietana 30% (250 ml)
- 400 g makaronu penne
- pieprz ziołowy, sól
- tarty parmezan 


Sposób wykonania:

Szparagi myjemy, odcinamy twarde końce, kroimy ukośnie na kawałki. Cebulę kroimy drobno, szynkę w kosteczkę. Następnie rozgrzewamy patelnię, dodajemy masło, smażymy cebulę i szynkę. Gdy cebula się zrumieni dodajemy szparagi i podsmażamy kilka minut. Wlewamy trochę wrzątku (ale nie za dużo) i dusimy nasze szparagi pod przykryciem (kilka minut). Po odparowaniu wody wlewamy śmietanę i dusimy szparagi do miękkości. Doprawiamy solą i pieprzem (ja używam pieprzu ziołowego, bo ma fajny aromat).
Na koniec dodajemy tarty parmezan, można trochę więcej, wtedy dodatkowo zagęści on naszą potrawę. Gotujemy makaron i wszystko razem dokładnie mieszamy. 


Smacznego! :)

Lepiej z eko torbami od Odszukaj.com

3 czerwca 2014

Sok z kwiatów czarnego bzu

Po bardzo długiej nieobecności postanowiłam wrócić do pisania bloga. Mam nadzieję, że uda mi się pozyskać nowych czytelników, a stałych odbiorców zachęcam do dalszego śledzenia moich poczynań :)
Bardzo się cieszę, że część z Was ze mną została, to mnie motywuje do dalszego działania.



Tymczasem powracam z przepisem na sok z kwiatów czarnego bzu. Co roku robiła go moja teściowa, zawsze się biernie przypatrywałam, tym razem postanowiliśmy z mężem zrobić go sami. 

Sok jest bardzo prosty w przygotowaniu i nie jest zbyt pracochłonny, wymaga tylko od nas trochę cierpliwości :)




Składniki:

- 5 l wody
- około 50 kwiatów bzu
- 5dag kwasku cytrynowego/ 5 cytryn
- 5kg cukru




Sposób wykonania:

Zagotowujemy 5 l wody, następnie odstawiamy do ostygnięcia. Kwiaty moczymy w wodzie i dodajemy kwasek cytrynowy, wszystko razem mieszamy. Odstawiamy na min. 12 godzin. Po tym czasie dodajemy cukier i wszystko dokładnie mieszamy. Odstawiamy na kolejne 12 godz, co jakiś czas mieszamy, aby cukier się dokładnie rozpuścił. Następnie odcedzamy kwiaty przez sito, rozlewamy gotowy sok do butelek, lub słoików i pasteryzujemy.



Smacznego! :)




Domowy Wyrób Jak ugasić pragnienie?